שתף בפייסבוק
שתף בטוויטר
שתף בפינטרסט

לקראת רילוקיישן? מה צריך לבדוק מבחינת מיסוי

"רילוקיישן": מונח נוצץ שמשמעותו מעבר למדינה אחרת על מנת להשתקע בה עם המשפחה או כדי לקדם את מצבנו התעסוקתי והכלכלי. אם תשאלו רואה חשבון רילוקיישן הוא החלטה כלכלית שיש לקבל לאחר שיקול דעת זהיר, וכמובן – לעשות את זה נכון מבחינת המיסוי.

 

תשלום מס למדינת ישראל

כל תושב ישראלי חייב להמשיך ולדווח לרשויות המס על הכנסותיו, גם אם ההכנסות מגיעות מחו"ל. אפילו אם עזבתם את הארץ כבר לפני שנתיים, אתם עדיין מחויבים להמשיך לשלם מס בריאות ודמי ביטוח לאומי בהתאם להכנסה שלכם. ההיגיון מאחורי החוק הזה הוא שההגנה של ביטוח לאומי וביטוח הבריאות הישראליים חלה עליכם גם כשאינכם גרים בארץ.

עם זאת, כדאי לברר האם המדינה שבה אתם נמצאים מקיימת אמנה לביטחון סוציאלי עם ישראל, מה שיפטור אתכם מתשלום ביטוח לאומי בארץ בתנאי שאתם משלמים דמי ביטוח לאומי במדינה שבה אתם עובדים.

 

ניתוק תושבות עם רואה חשבון לרילוקיישן

אז מה, נחרץ גורלנו לשלם מיסים למדינת ישראל לעד, לא משנה לאן עברנו וכמה זמן כבר לא היינו בארץ? ממש לא. עבור מי שכוונתו להישאר ולגור בחו"ל למשך מספר שנים, ואולי אפילו לתמיד, קיימת אפשרות של ניתוק תושבות. המשמעות היא הכרזה בפני המדינה שלא יצאתם לטיול קצר ואתם כבר חוזרים, אלא שאתם חיים כתושבי חוץ – אזרחי ישראל שאינם מתגוררים בארץ. ניתוק התושבות מאפשר לכם להפסיק לשלם מס בישראל תחת תנאים מסוימים הקבועים בחוק.

ניתוק תושבות איננו זמין לכם כבר מהיום הראשון של הרילוקיישן. עליכם להיעזר בסבלנות, כי תנאי מקדים לניתוק תושבות הוא לגור מחוץ לישראל למשך 3 שנים לפחות. בנוסף, ניתוק תושבות אפשרי רק למי שעזב את הארץ ביחד עם המשפחה והיא מתגוררת עמו בחו"ל. במידה ושאר המשפחה נשארה בארץ, המצב איננו אבוד אלא תידרשו להגיש בקשה מסוג מעט שונה: טופס המצהיר על העברת מרכז החיים שלכם לחו"ל. את הטופס תגישו למס הכנסה ביחד עם הוכחות כלשהן לכך שאכן העברתם את מרכז חייכם למדינה אחרת.

עוד על רואה חשבון לרילוקיישן >

מעמד של תושב חוזר

ניתוק תושבות נשמע כמו רעיון מאיים – האם הכוונה ויתור על מעמדנו כאזרחי ישראל? יכול להיות שלא נוכל לחזור לארץ, או לקבל בחזרה את הזכויות המגיעות לנו דרך ביטוח לאומי וכו'? בוודאי שלא. תושב שביקש לבצע ניתוק תושבות והפך לתושב חוץ, יכול כמובן לחזור להתגורר בארץ ולהיות תושב ישראל, והוא אף זוכה למשך תקופה מסוימת להטבות מס שיקלו על המעבר בחזרה לארץ, למשל בכל הנוגע לנכסים שצבר בחו"ל. אם כי שימו לב שכדי לממש את הזכויות האלה ישנה חשיבות מרבית להגדרה נכונה מלכתחילה של מעמדכם כתושבי חוץ ולאחר מכן כתושבים חוזרים.

 

אל תוותרו על ייעוץ אצל רואה חשבון רילוקיישן

עם כל ההתרגשות והשמחה שבמעבר למדינה אחרת – אל תאבדו את הראש! ישנה חשיבות גבוהה ביותר להסדרה נכונה וחכמה של ניהול המס והגדרת התושבות שלכם. טעויות כבדות משקל עלולות לחשוף את עצמן רק כשכבר יהיה מאוחר מדי לתקן אותן. לכן אל תצאו לרילוקיישן בלי לעבור תחילה אצל משרד רואי חשבון מקצועי ומנוסה שידאג שתישארו מכוסים, גם בחו"ל.

רוצים לפרסם אצלנו? השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

רוצים לקרוא עוד?

עבודה בחו''ל

מה זה ניתוק תושבות?

רילוקיישן הוא הרבה פעמים הזדמנות מצוינת להתקדמות מהירה ומשמעותית בקריירה, להכרת תרבות חדשה ומדינות חדשות. רילוקיישן הוא גם פרוצדורה שלמה מבחינת ייעוץ מס וניהול כלכלי.

קרא עוד »