שתף בפייסבוק
שתף בטוויטר
שתף בפינטרסט

מה זה ניתוק תושבות?

רילוקיישן הוא הרבה פעמים הזדמנות מצוינת להתקדמות מהירה ומשמעותית בקריירה, להכרת תרבות חדשה ומדינות חדשות. רילוקיישן הוא גם פרוצדורה שלמה מבחינת ייעוץ מס וניהול כלכלי. מומלץ לפנות ליועץ מס לפני היציאה לרילוקיישן בארץ או מחוצה לה כדי שיסקור את מצבכם האישי ויעלה את כל הנקודות הזקוקות להתייחסות מבחינתכם. נושא אחד שחשוב לכל אחד להתייחס אליו לפני רילוקיישן הוא ניתוק תושבות.

 

מהי תושבות ומיהו תושב?

ההגדרה של תושב ישראלי היא פשוטה אך מעורפלת: מי שמרכז חייו נמצא בישראל. אותו "מרכז חיים" נקבע לפי נתוניו האישיים של כל אחד מאיתנו – איפה הוא גר, איפה גרה משפחתו, איפה הוא עובד ואילו אינטרסים כלכליים יש לו, האם הוא פעיל בארגונים מקומיים, ועוד. כדי לעזור לנו לקבוע היכן נמצא מרכז החיים של אדם כלשהו, החוק מספק לנו שתי אינדיקציות בעלות משקל רב בדיון היכן נמצא מרכז החיים של אותו אדם, אם כי הן אינן מהוות תנאי הכרחי ו/או מספיק לקביעת מקום מרכז חיים:

  1. אדם ששהה בישראל יותר מ-183 ימים בשנת המס הרלוונטית.
  2. אדם ששהה בישראל בין 30 ל-182 ימים בשנת המס הרלוונטית, ו-425 ימים במצטבר במהלך 3 שנות המס האחרונות.

מי שעונה על אחד משני התנאים האלה ייחשב, בהיעדר נימוקים סותרים חזקים, תושב ישראל.

 

מי צריך לעשות ניתוק תושבות?

המשמעות של תושבות ישראלית, בין השאר, היא מחויבות לדווח לרשויות המס בארץ לגבי הכנסות שהתקבלו בארץ או בחו"ל, וכמובן תשלום מס הכנסה, מס בריאות, ביטוח לאומי וכו'. על מנת לחסוך בתשלומי המס ולהפסיק לדווח לרשויות הישראליות על הכנסות שהתקבלו מחוץ למדינה, יש לבצע ניתוק תושבות.

 

איך עושים את זה?

רשויות המס מעולם לא הגדירו הליך מסודר כיצד יכול אדם לגשת ולהצהיר או לבקש לנתק את תושבותו. למעשה, אפילו התנאים הקובעים האם אדם זכאי לניתוק תושבות אינם מוצקים ומוחלטים, כפי שניתן לנחש מעצם ההגדרה של מושג התושבות עצמו בצורה כל כך מעורפלת. כך למשל, עמדתן הרשמית של רשויות המס היא כי אדם חייב לגור ולהתפרנס בחו"ל במשך 3 ואפילו 4 שנים לפני שיוכל לבצע ניתוק תושבות, אולם מקרים שהגיעו לבית משפט לא בהכרח שמרו על התנאי הזה.

אם כן, ישנן שתי דרכים עיקריות לנתק תושבות:

  1. שכירת שירותיו של מומחה או משפטן שיסקרו את נתוני חייו האישיים של אותו אדם ויתנו חוות דעת מקצועית לפיה העביר את מרכז חייו מחוץ למדינה החל מתאריך מסוים. שיטה זו מגנה על הפרט מפני חשד לעבירה פלילית של העלמת מס, שכן לא הפסיק לשלם מס על דעת עצמו אלא הסתמך על חוות דעתו של מומחה בתחום.
  2. הגשת דו"ח מס לרשות המיסים ובו נקיטת עמדה של ניתוק תושבות. דרך פעולה זו מומלצת פעמים רבות עבור מי שמחויב ממילא בהגשת דו"ח מס, למשל עצמאיים שעדיין לא סגרו את התיק בארץ, או שעדיין היו פעילים בארץ במשך חלק משנת המס. גם כאן, המדווח מוריד מעצמו את החשד לניסיון להעלמת מס מאחר ודיווח לרשויות המס מיוזמתו על ניתוק התושבות.

רוצים לפרסם אצלנו? השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

רוצים לקרוא עוד?

עבודה בחו''ל

מה זה ניתוק תושבות?

רילוקיישן הוא הרבה פעמים הזדמנות מצוינת להתקדמות מהירה ומשמעותית בקריירה, להכרת תרבות חדשה ומדינות חדשות. רילוקיישן הוא גם פרוצדורה שלמה מבחינת ייעוץ מס וניהול כלכלי.

קרא עוד »